Teatrul de Păpuși „Prichindel” Alba Iulia, premiat la Cluj. Vezi care sunt toti castigatorii Festivalului Internațional al Teatrelor de Păpuși și Marionete „Puck”

prichindelTeatrul de Păpuși „Prichindel” Alba Iulia a fost selecționat să participe în cadrul celei de-a 16-a ediție a Festivalului Internațional al Teatrelor de Păpuși și Marionete „Puck”, Cluj-Napoca, cu două spectacole: „Capra cu trei iezi”, regie colectivă: Teodora Popa, Ramona Mincu Benchea, Viorica Boda, Irina Melnic, având la bază o dramatizare semnată de Cristian Pepino, după Ion Creangă și „Mica Vrăjitoare”, în regia lui Todor Valov, dramatizare de Emiliya Malenova după o poveste de Otfried Preussler.

Cele două spectacole s-au bucurat de un real succes în fața unui public entuziast, prezent în număr mare în sălile de spectacol, dar și a juriului, format din Roxana Croitoru – teatrolog, Katona József – regizor, Ovidiu Pecican – dramaturg, Epaminonda Tiotiu – scenograf și președintele juriului Slobodan Marković – director al Festivalului Internațional de Teatru pentru Copii din Subotica, Serbia. Astfel, la final de festival, Teatrul de Păpuși „Prichindel” Alba Iulia s-a regăsit și anul acesta în lista premianților, juriul acordând:

Diplomă pentru impact vizual: spectacolului Mica Vrăjitoare, Teatrul de Păpuși „Prichindel”, Alba Iulia.

Echipă spectacole:

Distribuția: Teodora Popa, Viorica Boda, Cătălina Mihăilă, Ramona Mincu Benchea, Irina Melnic, Rareș Bogdan Porca, Mădălin Costea, Piekny Ghiciuc

Regia tehnică: Elena Madaras

Lumini: Ovidiu Tămășan, Călin Popa

Sunet: Florin Andrea

Mașiniști: Răzvan Laszlo, Horia Oarga

Premiile celei de-a 16-a ediții a Festivalului Internațional al Teatrelor de Păpuși și Marionete „Puck”:

1.     Premiul pentru Cel mai bun spectacol: Povestea castronului și a lingurii, Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Harag György”, Secția de Păpuși „Brighella”

2.     Premiul pentru regie: Adela Moldovan pentru spectacolul Crăiasa Zăpezilor Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Trupa Marionete Arad

3.     Premiul pentru scenografie: Eugenia Tărășescu Jianu, spectacolul Povestea care a fost pătrată, Teatrul „Arlechino” Brașov

4.     Premiul pentru păpuși: Eustațiu Gregorian, spectacolul Crăiasa Zăpezilor, Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Trupa Marionete Arad

5.     Premiul pentru muzică: Czapp Ferenc, spectacolul Povestea castronului și a lingurii, Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Harag György”, Secția de Păpuși „Brighella”

6.     Premiul pentru dramaturgie: spectacolul Povestea castronului și a lingurii, Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Harag György”, Secția de Păpuși „Brighella”

7.     Premiul de:

-         Interpretare colectivă pentru spectacolul Crăiasa Zăpezilor, Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Trupa Marionete Arad

-         interpretare individuală feminină ex aequo: Nagy Anikó – Povestea castronului și a lingurii Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Harag György”, Secția de Păpuși „Brighella”

-         interpretare individuală feminină ex aequo: Gabriela Lungu pentru rolurile interpretate în spectacolul Crăița florilor, Teatrul Municipal de Păpuși „Guguță”, Chișinău, Moldova

-         Interpretare masculină: Daniel Stanciu rolul Lupul din spectacolul “Scufița Roșie”, Teatrul de Animatie „Țăndărică” București

Diplome:

- Diplomă pentru relația actor – public, Andreea Ajtai, Teatrul „Ariel” Târgu-Mureș

- Diplomă pentru impact vizual: spectacolului Mica vrăjitoare, Teatrul „Prichindel”, Alba Iulia

Stiri noi:

Stiri mai vechi: