Articole
S-a lansat aplicatia FIBA EuroBasket 2017
- Detalii
- Categorie: IT & C
- Publicat: Luni, 28 August 2017 16:09
- Scris de Cristina Vasiu Dordea
- Accesări: 2421
Cu o saptamana inainte de debutul celei mai mari competitii baschetbalistice a Europei, FIBA a lansat aplicatia de smartphone EuroBasket 2017 presented by Global FIBA Partner Tissot, care poate oferi o experienta unica fiecarui fan in parte.
Aplicatia, care este si mai rapida si mai accesibila decat toate celelalte versiuni anterioare, a fost dezvoltata de OMNIGON (o subdivizie a grupului Infront) si este disponibila atat pentru Android cat si pentru iOS.
Aplicatia ofera fanilor posibilitatea de a avea acces rapid la cele mai importante momente ale evenimentului, cu atat mai mult cu cat fiecare utilizator poate selecta si urmari pana la 3 echipe favorite si 10 jucatori favoriti. In acest fel, experienta FIBA EuroBasket 2017 va fi complet personalizata, utilizatorii avand control deplin asupra informatiilor pe care vor sa le acceseze instantaneu.
Fanii din intreaga lume vor putea astfel urmari cu atentie "bataliile" din Finlanda, Israel, Romania si Turcia, care se vor disputa intre 31 August si 17 Septembrie, intre cele mai bune 24 de echipe din Europa, aspirante la incununarea cu laurii de campion si cu dreptul de a ridica deasupra capului Trofeul Nikolai Semashko.
Lansarea aplicatiei face parte din directia constanta si continua a FIBA de orientare catre fani, cei care, din ce in ce mai mult, urmaresc evenimentele importante pe telefonul mobil.
Kamil Novak, FIBA Executive Director Europe, a spus: "EuroBasket este portdrapelul evenimentelor baschetbalistice din Europa, si unul dintre dintre turneele majore desfasurate sub egida FIBA. In cadrul unui astfel de eveniment printre principalele obiective ale noastre este sa oferim fanilor si jucatorilor participanti experiente de cel mai inalt nivel in spatiul digital, asa ca dezvoltarea si lansarea unei aplicatii noi-noute a fost imperios necesara. Suntem siguri ca FIBA EuroBasket 2017 va fi una dintre cele mai urmarite - digital - competitii din Europa. Suntem incantati ca putem oferi asa ceva comunitatii baschetbalistice."
Igor Ulis, CEO OMNIGON, a declarat: "Compania OMNIGON este incantata ca a colaborat - impreuna cu Infront si FIBA - la dezvoltarea si lansarea aplicatiei EuroBasket. Baschetul s-a dezvoltat imens in ultimii ani, iar noi am inteles cat de necesara era crearea unei experiente informative digitale, care sa fie atractiva si care sa ajunga la cat mai multi fani din intreaga lume. Suntem incantati ca aceasta aplicatie - prima realizata vreodata de FIBA - va ajunge la milioane de fani ai baschetului din intreaga lume acum, cu putin timp inaintea turneului final EuroBasket "
###
Despre FIBA
FIBA (fiba.basketball) - forul care guverneaza baschetul mondial - este o asociatie independenta formata din 213 federatii nationale de pe tot mapamondul. Este recunoscuta drept singur autoritate competenta in baschet de catre Comitetul International Olimpic (CIO).
Articole similare:
Stiri noi:
- Piaţa locală de accesorii pentru telefoane mobile a depășit 10 milioane de unităţi, în 2017 - 22/01/2018 10:58
- Portalul instanţelor de judecată, blocat de hackeri - 15/01/2018 10:34
- Cum au ajuns multinaţionalele să controleze piaţa IT? - 07/12/2017 09:12
- Soluții digitale inovatoare premiate la Transilvania Tech Industry Awards Cluj - 05/11/2017 09:12
- Cluj TechFest 2017: A doua ediție a celui mai mare festival de tehnologie din România - 25/10/2017 11:02
Stiri mai vechi:
- TechFest, primul festival din Transilvania dedicat tehnologiei, se extinde din Cluj la Iași și Timișoara - 17/08/2017 12:15
- ROBOTUL HIPHI, SOLUȚIA INTELIGENTĂ PENTRU ADMITEREA LA FACULTATE - 14/07/2017 13:07
- BrainyAnt, platforma care îţi permite să testezi roboţi online, câstigă biletul spre Silicon Valley în competiţia din cadrul Techsylvania - 22/06/2017 19:57
- Prima platformă de e-fulfillment din România se extinde în Bucureşti şi Cluj, după o investiţie de 250.000 euro - 08/06/2017 14:30
- Risky Business anunţă a doua investiţie: 20.000 de euro în soluţia de interviuri SkillView - 25/05/2017 11:29
- NASA Space Apps Challenge revine la Cluj, Timisoara si Bucuresti - 24/04/2017 12:02
- Atelier Digital Google - Studiu de caz: Orientare în carieră - 28/03/2017 13:55
- ALBA IULIA SMART CITY - ETAPA DE HACKATHON A PROGRAMULUI NAȚIONAL INNOVATION LABS - 8-9 APRILIE 2017 - 27/03/2017 17:54
- Risky Business anunţă prima investiţie: 70.000 de euro pentru casa de marcat virtuală Ebriza - 26/03/2017 13:11
- CLUJ INNOVATION DAYS 2017 PUNE REFLECTOARELE PE ECONOMIA DIGITALĂ - 20/03/2017 14:07
- SAP încheie un parteneriat strategic cu Google pentru a oferi clienților mai multe opțiuni în Cloud - 18/03/2017 13:45
- Atos a încheiat 2016 în România cu o cifră de afaceri de 54,2 milioane - 18/03/2017 13:05