Ca şi consumator de informaţie, ce să mai crezi din informaţiile care, deseori, se bat cap în cap. Pe cine să crezi? Cititorul cum să verifice informaţiile, câtă vreme şi întrebările jurnaliştilor rămân fără răspuns? Şi voi aborda subiectul acestui material din perspectiva cititorului/consumatorului de informaţie.
Concret, să vedem care este punctul de pornire a acestei analize a informării sau dezinformării prin mass-media. Astăzi, despre situaţia magazinelor Mic.ro – pe care le păstoreşte Dinu Patriciu – au apărut o mulţime de informaţii şi vom exemplifica cu două dintre ele care păreau să se infirme, cel puţin parţial, una pe cealaltă.
Pe site-ul RTV, un titlu sună aşa: „Magazinele din reţeaua Mic.ro au pus lacătul. Reprezentanţii nu comentează”. Şi conţinutul materialului jurnalistic susţine, să zicem, credibil, titlul:
Lanţul de magazine Mic.ro, deţinut de omul de afaceri Dinu Patriciu, se închide marţi.
Reţeaua de peste 700 de magazine, dezvoltată în mai puţin de doi ani, îşi închide porţile din cauza managementului defectuos, a preţurilor ridicate şi a expansiunii prea rapide, potrivit puterea.ro.
În cartierul Vitan, pe Bulevardul Energeticienilor nu mai este nici urmă de Mic.ro, atât minimarketul cât şi rulota reţelei au dispărut. Un muncitor pare să facă ceva îmbunătăţiri pentru viitorii chiriaşi.
În faţa magazinului Unirii, până nu demult, îşi avea locul o rulotă Mic.ro, acum spaţiul este folosit de şoferi pentru a parca.
În Militari, pe Strada Roşia Montană, mai există un magazin, însă în rafturi bate vântul. Potrivit unor surse, proprietarul imobilului caută un alt chiriaş pentru acel spaţiu.
Reprezentanţii reţelei Mic.ro nu au răspuns solicitării înaintate de redactorii RTV.NET cu privire la decizia de închidere a magazinelor. Contactaţi telefonic, au refuzat să comenteze situaţia.
Nici celelalte afaceri ale miliardarului Dinu Patriciu nu merg prea bine. Cotidianul „Adevărul” şi tabloidul „Click” se confruntă cu mari probleme, după ce numai anul trecut, cinci firme au solicitat falimentul Adevărul Holding din cauza neachitării datoriilor.
În plus, „Fundaţia Dinu Patriciu” le-a adus la cunoştinţă studenţilor români aflaţi la studii în străinătate că se sistează programul de burse, chiar în mijlocul anului de studiu. Motivul invocat: fundaţia vrea să investească în alt proiect.
Aţi crezut mesajul şi informaţiile? Se prea poate, câtă vreme face trimitere la încă un site jurnalistic. Dar, dacă vrei să vezi ce spun alţii despre acest subiect, să-ţi completezi informaţia, dai un search pe această temă. Surpriză!
Pe un site care se bucură de o oarecare credibilitate – în mediul business mai cu seamă – money.ro, dai de o altă informaţie pe aceeaşi temă. Mai mult, flancată cu două declaraţii ale celui mai în măsură să dea informaţii, însuşi Dinu Patriciu. Asta în cazul în care nu vrea să camufleze o problemă reală. Se prea poate ca omul de afaceri să fie în căutare de soluţii pentru reabilitarea unei atari situaţii şi să nu se hazardeze să dea informaţii care l-ar umbri. Iată ce scrie money.ro, sub titlul „Patriciu nu renunţă la MIC.RO. Restructurează şi bagă bani în continuare”:
Mai multe magazine MIC.RO deţinute de omul de afaceri Dinu Patriciu sunt închise şi vor rămâne aşa până când reţeaua va funcţiona normal. Unele magazine MIC.RO din Capitală sunt închise, iar cele care mai funcţionează au un alt program. Dacă înainte unităţile erau deschise zilnic între orele 07.00 şi 23.00, acum programul este diferit. Magazinele sunt deschise de luni până vineri doar până la ora 20. Sâmbăta şi duminica sunt închise.
„Acum facem un business plan. Deocamdată, unele magazine vor sta închise până acest business plan va fi definitivat”, a declarat pentru MONEY.ro, Dinu Patriciu, întrebat fiind de ce o parte din magazinele MIC.RO sunt închise.
În plus, Dinu Patriciu a infirmat zvonurile apărute recent, potrivit cărora omul de afaceri ar fi vândut un pachet de 49% din acţionariatul Mercadia unui grup de investitori americani, firma care deţine lanţul de magazine MIC.RO.
„Informaţia nu este reală. Ce este real e că o refinanţez eu. Nu pot să vă dau mai multe detalii încă”, a infirmat pentru MONEY.ro Dinu Patriciu zvonurile de vânzare a pachetului de acţiuni.
Ca şi cititor circumspect la informaţiile mai mult sau mai puţin reale care se prăvălesc spre tine prin toate mijloacele media, te gândeşti în primul rând: Dacă cei cărora jurnaliştii le solicită informaţii o dau cotită, s-ar putea să se ascundă măcar un sâmbure de adevăr. Poate şi doar acela că renumitul om de afaceri se confruntă cu oarecari probleme legate de lanţul de magazine Mic.ro.
Dar nu oricine are timp şi nervi să caute minute în şir ce spune întreaga mass-media pe o anumită temă. Dacă ar fi să verificăm, ca şi cititori, fiecare informaţie, nu numai că am pierde timp preţios, dar ne-am băga singuri şi mai mult în ceaţă, nemaivorbind că astfel de informaţii –
aproape diametral opuse – pot discredita însăşi credibilitatea actului jurnalistic. Şi nu vorbesc despre comentarii, analize, editoriale, unde autorii lor îşi exprimă părerile personale care, evident, pot fi diferite. Mă refer la informaţia în sine, „servită” ca atare cititorului.
Aşadar, pe tema cu care am exemplificat, informaţia reală rămâne să o elucideze şi să o contureze, mai limpede şi mai fidel, timpul. Căci, iată, încercând să aflăm, la rându-ne, cum stau lucrurile cu aceste magazine, ne-am lovit de vocea impersonală a unui robot telefonic. Desigur, am încercat să contactăm omul de afaceri fără convingerea că am fi aflat adevărul gol-goluţ. Dar măcar am încercat. Singura certitudine pe care o am este faptul că, încă, magazinul Mic.ro de pe strada unde locuiesc funcţionează, iar vânzătoarea habar nu are despre ce o întreb, evident.
Suntem în stare, ca simpli „consumatori” de informaţie, să ne dăm cu părerea care relatare e mai „veritabilă”? Cu certitudine nu. Şi nici nu e rolul nostru acesta. Al jurnalistului da. De aceea, poate un criteriu bun pentru „cernerea” informaţiei ar putea fi, până la proba contrarie, profesionalismul jurnalistului şi, nu în ultimul rând, al publicaţiei care o prezintă.
- 29/03/2012 23:25 - Despre Doctorul Raed Arafat în documentarul „112”, la Premiile TVR Cultural
- 17/03/2012 00:25 - Nestor Rateş de la Radio Europa liberă în emisiunea „Lumea şi noi”
- 16/03/2012 22:46 - Două blonde „explozive” şi doi bărbaţi cu „cooperativa lor... de fotbal”, la TVR
- 09/03/2012 10:15 - Andrei Gheorghe, Natalia Gordienco şi Alifantis în juriul „Fabrica de staruri”
- 08/03/2012 08:43 - Dan Şova neagă Holocaustul?
- 07/03/2012 21:33 - Premieră: TVR aduce Eurovision 2012 şi în mediul online
- 29/02/2012 12:11 - Lecţia europeană la Radio România Cultural: Europa de la A la Z
- 28/02/2012 22:52 - 15 melodii pentru Selecţia Naţională Eurovision 2012
- 27/02/2012 23:40 - STORYmania în săptămâna mărţişoarelor
- 22/02/2012 08:19 - CNA a sancţionat pentru proporţia de teleshopping şi pentru parţialitate
- 16/02/2012 15:11 - CNA a decis: „Un show păcătos” a călcat rău pe Boc
- 14/02/2012 23:09 - Transilvania L!VE, LOOK şi TUBE au primit botezul publicului!
- 02/02/2012 14:42 - CNA a interzis reclamele la ţigara electronică
- 25/01/2012 00:19 - Jurnaliştii şi deprinderea exerciţiului democratic
- 19/01/2012 14:21 - Fostul contabil al CE va face dezvăluiri despre banii europeni la TVR
- 10/01/2012 22:25 - Sancţiuni CNA unor posturi TV, pentru abateri de la Codul Audiovizualului
- 29/12/2011 03:32 - De Revelion, Iuliana Tudor în competiţie cu Dan Bittman şi Mircea Radu
- 28/12/2011 16:13 - Un portal cu de toate, pentru viitorii miri din Cluj!
- 27/12/2011 17:25 - Ce putem vedea de Revelion la TV? Oferta TVR 3
- 27/12/2011 14:06 - Adrian Mutu, alba-neagra în magie, Vanessa şi presa
- 21/12/2011 00:07 - Replica TVR la „atacurile” din mass-media
- 29/11/2011 23:57 - În 1 Decembrie, Radio România lansează Radio Chişinău
- 29/11/2011 00:15 - Ce te faci când feedback-ul nu este „vizibil”?
- 18/11/2011 10:35 - Bis înainte de premieră pentru „Requiem. Nu ştii nimic despre mine”
- 13/11/2011 17:14 - Implicarea cititorului vs responsabilitatea jurnalistului (II)
- 10/11/2011 13:50 - „Turda – Oraşul Otrăvit” a luat Premiu Special al Juriului la AIB 2011
- 03/11/2011 23:39 - Mediatizarea accidentului lui Şerban Huidu sub lupa CNA
- 03/11/2011 10:35 - Făt Frumos, mass-media şi electoratul
- 31/10/2011 20:22 - Implicarea cititorului vs responsabilitatea jurnalistului
- 31/10/2011 00:58 - Evenimentul editorial al anului – „Sanctus”



Milly Cooper câştigă 50.000 de lire sterline pe an oferindu-şi serviciile...
Astfel, pasionaţii de câştiguri o vor putea urmări de la ora...
Într-una din zilele încă toride ale începutului de septembrie, treburile ne-au...
După circul româno-francez derulat pe tarlaua de cartofi numită pompos „National...
Weekendul trecut i-a dat lui Mircea Badea un nou prilej să...


