Tuesday, May 22nd

Ultimul update:10:11:54 AM GMT

Ultima ora:
Sunteti Aici: Business Turism Pensiunile din Maramureş sunt ocupate în proporţie de 90% de Revelion

Pensiunile din Maramureş sunt ocupate în proporţie de 90% de Revelion

Email Imprimare

IncreaseCei care îşi doresc să-şi petreacă Revelionul în Maramureş au puţine şanse de izbândă dacă vor să petreacă noaptea dintre ani la una din pensiunile din Maramureş. Acestea sunt ocupate în proporţie de 90%, în staţiunile turistice.

În funcţie de alegerea făcută de fiecare, Revelionul în Maramureş a costat între 800 şi 1.500 de lei. În acest preţ în majoritatea pensiunilor din Maramureş sunt incluse două mese pe zi, cazarea şi activităţile artistice pregătite pentru invitaţi. Astfel, în Borşa, un sejur de 4 nopţi cu pensiune completă şi diferite activităţi a costat 1.100 de lei. „Din vară nu mai avem locuri libere. Dacă mai aveam trei pensiuni le umpleam şi alea. Lumea caută Maramureşul şi asta se vede în fiecare an. Noi am stabilit un meniu încă de la început şi am vândut pachetul complet cu masă şi cazare", a spus Adriana Mihali, managerul pensiunii Eladi. Chiar dacă, multe pensiuni sunt destul de departe de pârtia din Borşa şi acestea au fost ocupate cu mult timp înainte. „Acum trei luni s-a ocupat totul. Am făcut un pachet cu demipensiune şi patru nopţi de cazare la 800 de lei pentru o persoană. La doar două trei zile după ce am stabilit ofertă am închiriat toată cabana", a spus reprezentantul Pensiunii Mara.

Cavnicul la fel de căutat

Nici pensiunile din Cavnic nu duc lipsa turiştilor. Având în vedere că în staţiunea turistică există şapte pârtii, pensiunile de aici au fost închiriate prin luna august. „Revelionul la noi a costat 1.000 de lei de persoană. În aceşti bani sunt incluse toate cele trei mese şi cazarea. Mai mult, cei care îşi vor petrece Revelionul la noi vor primii şi câte cinci urcări gratuite pe pârtie. Cabana are 25 de locuri şi toate au fost ocupate la sfârşitul lunii iulie", a explicat Dorin Pintilie.

Reduceri de ultim moment

Reprezentanţii pensiunilor care nu au fost ocupate în totalitate sunt dispuşi să facă mici reduceri pentru ultimii clienţi. „Preţul iniţial a fost de 1.200 de lei, iar cei care se decid pe ultima sută de metri să vină la noi vor primii o reducere de 200 de lei. Din cele 32 de locuri de care dispunem mai avem libere şase paturi în camere cu pat dublu. În rest totul s-a ocupat până la începutul lunii noiembrie", a spus Maria Mitrovan, managerul pensiunii „Mărioara", din Ocna Şugatag. Sursa: adevărul.ro



Articole similare:
Stiri Noi:
Stiri mai vechi:

Articol citit de : 107

This content has been locked. You can no longer post any comment.