Thursday, May 17th

Ultimul update:04:04:01 PM GMT

Ultima ora:
Sunteti Aici: Actual Evenimente Vicepreşedintele CJ Cluj, Radu Bica, rămâne în arest

Vicepreşedintele CJ Cluj, Radu Bica, rămâne în arest

Email Imprimare

IncreaseRadu Bica a solicitat printr-o cerere adresată Tribunalului din Cluj – la termenul de ieri – să fie eliberat din arest preventiv, avocaţii acestuia susţinând că nu mai există temei legal pentru ca acesta să fie ţinut în arest preventiv, aşadar au cerut eliberarea sub control judiciar. Decizia complexului de judecată a hotărât însă ca Radu Bica să rămână în continuare în arest.

Avocaţii săi au mai arătat că Bica nu mai are cum să influenţeze decursul anchetei, deoarece dosarul lui a fost finalizat şi a fost trimis în judecată. Judecătorul Tribunalului Cluj a hotărât însă că fostul vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Cluj trebuie să rămână în arest. Decizia de astăzi nu înseamnă că este definitivă deoarece ea poate fi atacată cu recurs de către avocaţii bărbatului, lucru care, probabil, urmează să se întâmple.

Radu Bica este privat de libertate de mai bine de trei luni, fiind în arrest preventive de la începutul lui noiembrie 2011, când a fost prins luând mită. Între timp, în acest dosar au fost audiaţi în mod repetat martori în legătură cu acest caz.



Stiri Noi:
Stiri mai vechi:

Articol citit de : 155

This content has been locked. You can no longer post any comment.